Karşılaşmalara Dikkat

Karşılaştığınız kişileri deneyim yaşamak için siz çağırıyorsunuz!!
Yaşantınıza giren insanlara ve karşılaştığınız olaylara dikkat ediyor musunuz? Yoksa eski düşünce kalıplarınızın rehaveti içinde sadece “neden bunlar başıma geldi” mi diyorsunuz…Oturduğumuz eski koltuktan kalkıp silkinmek için birkaç pratik metot:
Yaşantınıza giren insanlara, karşılaştığınız olaylara dikkat ediyor musunuz ? İnsanlarla olan konuşmalarınıza, her cümlenize, her düşüncenize ve duygunuza, her olayın içinizde açığa çıkardıklarına dikkat ediyor musunuz ?


Yoksa hiç fark etmeden, yaşamın sıradanlığı olarak algılayıp, yaşayıp geçiyor musunuz ? Kırgın, acı çekmiş, içerlemiş, kızmış, isyan eder bir şekilde. Yaşamın bir kurbanı, diğerlerinin hedef tahtası olarak mı görüyorsunuz kendinizi ?Bu sorulara verdiğiniz cevap yaşantınızın iplerinin kimin elinde olduğunu belirleyecektir. Eğer siz yaşamın bir kurbanıysanız, eğer olaylar sizin başınıza geliyor ve sizin müdahele imkanınız yoksa, eğer hep çevrenizdekiler size bir şeyler yapıyorsa, bilin ki ipler kesinlikle sizin elinizde değil. Yaşamınız bir otomatik tepkiler silsilesi. Bu otomatik, robot yaşantıdan çıkmak için dikkat etmeniz çok önemli.

Neye dikkat ?

Karşılaşmalarınıza. Size sizi anlatacak, kendinizi keşfetmenizi sağlayacak, otomatik tepkilerinizi, kırgınlıklarınızı, beklentilerinizi fark etmenizi, kurban rolünü nasılda üstünüze hiç sorgulamadan giydiğinizi size gösterecek karşılaşmalarınıza. Olaylarla, insanlarla karşılaşmalarınıza. Size ayna olacak karşılaşmalarınıza. 
Kendinizi ifade etmek için yaptığınız işte sizi ciddiye almayan partnerinize hayal kırıklığıyla cevap verirken dilinizden dökülen "benim desteğe ihtiyacım yok ! " cümlesindeki destek beklentinizi fark edin. Bu beklentinin nasıl da istediğinizi yaşama geçirmek için çevrenize bağımlı hissettirdiğini, sadece kendiniz olmak, var olmak için seçtiğiniz yolda kendi başınıza ilerlemeyi nasıl da göze alamadığınızı fark edin. Dikkat edin, üzerinde düşünün. Hiç bir olayı, hiç bir kelimeyi sıradan kabul etmeyin. Kazın. Daha da derin kazın. Neden öyle söylediniz ? Neden onun bakışıyla aşağılanmış, kırgın, suçlu... hissettiniz ? Özellikle de otomatik tepkilerinize dikkat edin. Onlar çok derinlerden gelirler. 

O an için kontrol edemeyebilirsiniz belki ama sonradan üzerinden geçmeyi sakın ihmal etmeyin. Büyük çıkışların küçük anahtarlarıdır bu tepkiler. Çok dikkat edin. Her karşılaşmanın yükseleceğiniz bütünlük yolunda sizi geliştiren bir basamak olduğunu hatırlayarak dikkat edin. Ve rahat olun. Bilin ki herkes bu basamakları çıkıyor. Kimsenin aslında bir şey bilmediğini, tıpkı sizin gibi keşfederek yukarıya çıkmaya çalıştığını unutmayın.

Karma Değişir mi?

Siz değişirseniz yumuşayabilir hatta değişebilir, size ceza vermeye çalışan bir evren yoktur aksine sizi katılımcı evren anlayışına katmaya çalışan bir evren vardır ve siz değişirseniz, herşey değişir, deneyin, görün...

(Alıntı)

Etiketler

Yorumunuzu benimle paylaşın

En Yeniler

Shezofren Seçimler

Shezofren Tasarımlar